Foto: Marit Hommedal / NTB scanpix

«Skam» ble Gullrutens store vinner - stakk av med tre priser

Det drysset priser på NRK-serien «Skam» under Gullruten-utdelingen. - Takk til alle de modige ungdommene som har snakket til oss og fortalt oss om historiene sine, sier prosjektleder Marianne Furevold-Boland.

Publisert

SIDE2): Fredag har norsk TV-bransje vært samlet i Grieghallen i Bergen for å hylle seg selv, og det var liten tvil om hvilket TV-konsept som var kveldens store vinner.

Den svært populære NRK-serien «Skam» fikk hele tre priser under utdelingen – for beste nye programserie, beste TV-drama og årets nyskapning.

– Takk til alle de modige ungdommene som har snakket til oss og fortalt oss om historiene sine, behovene sine og sitt liv. Det er de som er «Skam» og dem skal vi takke i dag, sa prosjektleder Marianne Furevold-Boland da hun sto på scenen.

Seriens skuespillere har ikke tidligere vist seg offentlig, men fredag sto de sammen på scenen under utdelingen.

Gjengen består av Josefine Pettersen (Noora), Ulrikke Falch (Vilde), Ina Svenningsdal (jente-Chris), Iman Meskini (Sana), og Lisa Teige (Eva).

Les også:8 ganger Noora fra «Skam» var helt fantastisk!

«Skam» produseres for NRK nett-TV og er inne i sin andre sesong. Serien handler om en gjeng 16 år gamle jenter på videregående skole på Oslos vestkant. Den har fått svært godt mottakelse og blitt veldig populær på kort tid.

Det er også klart at det blir en tredje sesong av serien.

Les også:Sjekk de vågale damene på Gullruten

Her er vinnerne av årets Gullruten-priser (uthevet):

Beste dokumentarserie
Asylbarna (VGTV)
Petter uteligger (TV2)
Tidenes kamp (TV2)
Ut av stillheten (TV2)

(Artikkelen fortsetter under)

Foto: Lise Åserud

 

Beste humorprogram
Helt perfekt (TVNorge)
Karl Johan (NRK)
Neste Sommer (TVNorge)
Underholdningsavdelingen (NRK)

Beste kvinnelige programleder
Live Nelvik, Dama til (NRK)
Ingunn Solheim, Debatten (NRK)
Silje Sandmæl, Luksusfellen (TV3)
Line Jansrud, Newton – Fødsel, (NRK)

(Artikkelen fortsetter under)

Foto: Foto: Marit Hommedal / NTB scanpix

Beste mannlige skuespiller
Anders Baasmo Christiansen, Dag (TV2)
Eivind Sander, Det tredje øyet 2 (TV2)
Bartek Kaminski, Kampen for tilværelsen: Sesong 2 (NRK)
Ingar Helge Gimle, Mammon II (NRK)

Beste mannlige programleder
Harald Eia, Brille (TVNorge)
Kristian Ødegaard, Huskestue (TV2)
Bård Ylvisåker, I kveld med YLVIS LIVE (TVNorge)
Christian Paasche, Tour de France (TV2)

(Saken fortsetter under bildet)

Foto: Marit Hommedal (NTB scanpix)

Beste dokusåpe
99% Norsk (NRK)
Severin (NRK)
Skiskytterne (NRK)
Villmarkas voktere (NRK)

Beste livsstilsprogram
Der ingen skulle tru at nokon kunne bu (NRK)
Kjære mamma (TV2)
Luksusfellen (TV3)
Med livet som innsats (NRK)

Beste barne- eller ungdomsprogram
Alle sammen sammen (NRK)
Labyrint (NRK)
Newton Pubertet (NRK)
Rodde & Kikkan (NRK)

Årets deltaker
Tone "Gullet" Knudsen, Datoen (NRK)
Johannes Loftsgård, FML (TV2)
Magne Larsen, Norske Talenter (TV2)
Svein Stang, Petter uteligger (TV2)

Årets TV-øyeblikk
71 grader nord - Luftig overnatting (TVNorge)
MGP jr - BliMe'-dansen (NRK)
Senkveld Surprise - Stian overraskes med eget bryllup (TV 2)
Hundepatruljen - Toffen taes ut av tjeneste (Viasat4)

Beste nye programserie
Datoen (NRK)
Petter uteligger (TV2)
SKAM (NRK)
Unge Lovende (NRK)

Beste TV-drama
DAG sesong 4 (TV2)
Kampen for tilværelsen (NRK)
SKAM (NRK)
Unge lovende (NRK)

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Foto: Foto: Lise Åserud / NTB scanpix

 

Beste tv-dokumentar
Arven (NRK)
Drone (TV2)
Rasende gamle damer (TV2)
Voldtatt (NRK)

Årets publikumspris
Triana Iglesias
Noora fra SKAM
Solveig Kloppen
Petter Nyquist

Beste kvinnelige skuespiller
Ine Wilmann, Det tredje øyet 2 (TV2)
Lena Kristin Ellingsen, Kampen for tilværelsen – sesong 2 (NRK)
Alexandra Gjerpen, Unge Lovende (NRK)
Gine Cornelia Pedersen, Unge Lovende (NRK)

(Artikkelen fortsetter under)

Foto: Foto: Lise Åserud / NTB scanpix

Beste underholdningsprogram
Trygdekontoret (NRK)
Skavlan (NRK)
I kveld med Ylvis Live (TVNorge)
Lindmo (NRK)

Beste event eller sportssending
Nobels Fredspriskonsert (NRK)
P3 Gull 2015 (NRK)
Special Olympics – Mats og Erling i LA (NRK)
VG-lista topp 20 Rådhusplassen (NRK)

Beste reality
Dama til (NRK)
Line jorda rundt (NRK)
Ekspedisjon Dronning Maud Land (TV2)
Sofa (NRK)

Beste konkurransedrevne reality
71 grader nord (TVNorge)
Alt for Norge (TVNorge)
Farmen (TV2)
Mesternes Mester (NRK)

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram
Edderkoppen (TV2)
Nyhetsåret 2015 (NRK)
Nyhetskanalen Terror i Paris (TV2)
Vi er snowboard (TV2)

Årets nyskapning
Asbjørns julekalender (TVNorge)
Kongen på haugen (TV3)
Petter uteligger (TV2)
SKAM (NRK)

Hedersprisen
Anne Grosvold

«Skam»-gjengen på scenen sammen i Bergen fredag kveld. 
«Skam»-gjengen på scenen sammen i Bergen fredag kveld.  Foto: Lise Åserud (NTB scanpix)