HVERDAGSMAT: En handlepose med ni varer kan koste 251 kroner på sitt verste. Se i hvilken butikk du kan få de samme varene til en mye billigere penge.
HVERDAGSMAT: En handlepose med ni varer kan koste 251 kroner på sitt verste. Se i hvilken butikk du kan få de samme varene til en mye billigere penge. Foto: Paul Weaver (NA Bilder)

Pristest: Her er maten billigst akkurat nå

Se hvor mye du kan spare på å velge riktig butikk.

Publisert

(SIDE2):Vi har handlet inn ni ulike matvarer, for å sjekke hvilken butikk som er aller billigst nå. Selv med en kort handleliste, fant vi ut at det er mye penger å spare.

Det er hard konkurranse om matvareplassen i butikkhyllene til de store kjedene. Nye avtaler forhandles fram mellom leverandør og kjede- og merkevarer blir til stadighet byttet ut.

For en stund siden var det for eksempel godterileverandøren Candy King som ble byttet til fordel for Nidar i Coop-butikkene.

LES OGSÅ: Leserstorm rundt Nidar versus Candyking etter at Coop dropper smågodtleverandør

Sist ute var Kims potetchips som nå forsvinner fra butikkhyllene til Rema 1000 om bare noen måneder.

Januar er tiden de fleste av oss sparer inn på matvareinnkjøpene og gjerne kommer inn i sunnere rutiner. Vi har derfor sjekket matvareprisene på ni ulike matvarer mange av oss bruker i hverdagen, for å finne ut hvilken kjede som er billigst og hvilken som er dyrest.

Prisene i de ulike butikkene kan også endre seg fra dag til dag og i løpet av samme dag.

Under kan du se hvor mye penger du kan spare ved å handle smart.

Slik gjorde vi det:
Vi plukket ut ni matvarer mange bruker i husholdningen ukentlig. Vi har sammenlignet merke mot merke, det vil si merker og størrelser som alle kjedene fører. Der matvarebutikken vi besøkte ikke hadde den spesifikke matvaren, har vi valgt det nærmeste produktet i vareinnhold. Det betyr at vi noen steder har sjekket pris på et annet, men tilsvarende produkt, dersom butikken ikke har hatt det aktuelle produktet i hyllene.

Vi har tatt utgangspunktet i priser i butikkhyllen på det tidspunktet vi var i butikken. (På grunn av en feil pris har saken blitt oppdatert etter første publisering.)

Handlelista vår bestod av følgende:

Appelsinjuice, melk, gulost, kaviar, skinke, yoghurt, sekspakning med egg, druer og brød og vi tok turen til dagligvarekjedene Matkroken, Rema 1000, Coop prix, Kiwi, Joker og Meny.

Selv på denne korte handlelista er det mye penger å spare for den prisbevisste. Se priser under.

Coop Prix, Oslo S:

Sunniva premium appelsinjuice: 22,20

Q-melk lett 1 liter: 16,60

Gilde kokt skinke: 20,80

Jarlsberg i skiver: 38,50

Mills Kaviar: 22,20

Tine vaniljeyoghurt: 16,40

Egg, Prior: 26,90

1 pakke grønne druer: 26,90

Polarbrød havre: 29,90

Til sammen: 220,40 kroner

KIWI, Byporten:

Sunniva premium appelsinjuice: 19,90

Q-melk lett 1 liter: 16,10

Gilde kokt skinke: 18,20 (Pris i hylle viste 18,90 da vi var i butikk)

Jarlsberg i skiver: 34,90 (Pris i hylle viste 35,90 da vi var i butikk)

Mills Kaviar: 19,30

Tine Vaniljeyoghurt: 13,80

Egg, Prior: 24,90

1 pakke grønne druer: 26,90 (Pris i hylle viste 29,90 da vi var i butikk)

Polarbrød havre: 28,50

Til sammen: 202,50 kroner (207, 20 kroner, med priser fra hyllen da vi var i butikken)

(Prisene er dokumentert fra Kiwi sentralt i henhold til priser oppgitt fra formiddagen 2.januar. Saken er oppdatert.)

JOKER, Oslo S:

Sunniva appelsinjuice: 27,90
Obs: Ikke Premium, som de andre, men Original

Q-melk lett 1 liter: 17,70

Gilde kokt skinke: 23,90

Jarlsberg i skiver: 41,90

Mills Kaviar: 24,90

Tine Vaniljeyoghurt: 16,90

Egg, God Morgen, Prior: 27,-

1 pakke grønne druer: 36,90

Polarbrød havre: 29,90

Til sammen: 247

MENY, Oslo City:

Sunniva premium appelsinjuice: 24,90

Q-melk lett 1 liter: 16,40

Gilde kokt skinke: 20,50

Jarlsberg i skiver: 32,50

Mills Kaviar: 23,50

(NB: Vi oppga først pris på 250 gram Kaviar. Dette er nå rettet til prisen for 190 gram, som er sammenlignbart med de øvrige i testen)

Tine Vaniljeyoghurt: 15,90

Egg, Prior : 27,50

1 pakke grønne druer: 24,90

Polarbrød havre: 31,50

Til sammen: 217,60 kroner

(Summen er oppdatert)

REMA 1000, Torggata:

Sunniva premium appelsinjuice: 19,90

Q-melk lett 1 liter: 16,10

Gilde kokt skinke: 24,80
Obs: Runde skiver, ikke firkantet, som de andre. Denne pakningen er større enn den andre. Tilsvarende pris blir 18,20.

Jarlsberg i skiver: 34,90

Mills Kaviar: 19,30 (pris i hylle viste 21,90 da vi var i butikk)

Tine Vaniljeyoghurt: 13,80

Egg, Solvinge, 6 stk XL: 26,80
(Rema 1000 hadde ikke eggene vi har kjøpt i de andre butikkene og vi valgte det nærmeste alternativet, som her var større egg) Vi opplyser om at det fins billigere alternativer. Ved å justere for størrelse blir sammenlignbar pris 22,93. 

1 pakke grønne druer: 26,90

Polarbrød havre: 28,50

Til sammen: 204,40 kroner (213,60 kroner med prisene fra hyllene da vi var i butikken uten omregning av skinke)

(Pris på kaviar og polarbrød er oppdatert i henhold til priser fra Rema 1000 på epost.)

(Artikkelen fortsetter under)

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0], p = (('https:' == d.location.protocol) ? 'https://' : 'http://'), r = Math.floor(new Date().getTime() / 1000000); if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.async=1; js.src = p + "www.opinionstage.com/assets/loader.js?" + r; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'os-widget-jssdk'));

Matkroken (Coop marked), Grensen:

Sunniva premium appelsinjuice: 25,20

Q-melk lett 1 liter: 18,20

Gilde kokt skinke: 24,90

Jarlsberg i skiver: 45,90

Mills Kaviar: 27,20

Tine Vaniljeyoghurt: 17,90

Egg, Solegg, Prior: 29,90

1 pakke grønne druer: 26,90

Polarbrød havre: 34,90

Til sammen: 251 kroner

Både polarbrød og skivet Jarlsbergost  varierte mye i pris i de ulike butikkene.
Både polarbrød og skivet Jarlsbergost  varierte mye i pris i de ulike butikkene. Foto: Paul Weaver (NA Bilder)

KONKLUSJON:

På grunn av ulike egg er det umulig å kåre en soleklar vinner denne gangen, men vår prissjekk viser allikevel hvor det er penger å spare. Kiwi og Rema 1000 har allikevel de laveste prisene mens Matkroken kommer ut som det dyreste alternativet i vår sjekk.

Det er gode penger å spare på basisvarer du kanskje ikke trodde det var så stor forskjell på.

Et godt eksempel er pakken med polarbrød, som særlig barnefamilier sverger til. Her kan du spare over seks kroner ved å handle på REMA 1000 eller Kiwi, istedenfor på Matkroken.

Ost i skiver er en annen vare du helst bør kjøpe i løpet av uka og ikke på søndagsåpne Joker. Der koster nemlig en pakke med skivet Jarlsbergost hele 41,90, mens du kommer unna med 32,50 på Meny.

(Vi har tatt utgangspunktet i priser i butikkhyllen på det tidspunktet vi var i butikken. På grunn av enkelte feilpriser har saken blitt oppdatert etter første publisering.)

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0], p = (('https:' == d.location.protocol) ? 'https://' : 'http://'), r = Math.floor(new Date().getTime() / 1000000); if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.async=1; js.src = p + "www.opinionstage.com/assets/loader.js?" + r; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'os-widget-jssdk'));

Screen9v2

Screen9v2

Vil du lese flere saker fra Side2? Lik oss gjerne på Facebook!